Our website uses cookies to ensure you get the best browsing experience possible. View our privacy policy

2018-19 USciences Athletics Composite Schedule/Results

September 2018
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
26
27
28
29
30
31
1
at Wilmington University Invitational
Final
2nd/5 Teams

at Wilmington University Invitational
Final
3rd/5 Teams
2
vs Lions Doubles Tournament (TCNJ, St. Thomas Aquinas and Ottawa University)
@ TCNJ
TBA
3
4
5
6
at Jefferson
Final
L, 3-0
7
vs West Chester
@ Millersville, Pa.
Final
L, 3-1

at Millersville
Final
L, 3-0
8
at Philadelphia Metro Cross Country Championship
Final
7th/15 Teams

at Philadelphia Metro Cross Country Championships
Final
6th/16 Teams

vs Lions Singles Tournament (TCNJ and NYU)
@ TCNJ
TBA

vs Bloomfield
@ Millersville, Pa.
Final
W, 3-1

vs Lock Haven
@ Millersville, Pa.
Final
L, 3-0
9
vs Lions Doubles Tournament (TCNJ and NYU)
@ TCNJ
TBA
10
USciences
at Jefferson
Final
338 - 341
11
Concordia (N.Y.)
Postponed

Holy Family
Final
L, 3-0
12
at Millersville
Final
W, 6-1
13
at Chestnut Hill
Final
W, 3-2
14
vs ITA East Regionals
@ USTA Billie Jean King National Tennis Center - Flushing, N.Y.
TBA

vs ITA East Regionals
@ USTA Billie Jean King National Tennis Center - Flushing, N.Y.
TBA
15
vs ITA East Regionals
@ USTA Billie Jean King National Tennis Center - Flushing, N.Y.
TBA

vs ITA East Regionals
@ USTA Billie Jean King National Tennis Center - Flushing, N.Y.
TBA

Dominican (N.Y.)
Final
W, 3-2
16
USciences
at Swarthmore Tournament
Final
- 12th/14 Teams

vs ITA East Regionals
@ USTA Billie Jean King National Tennis Center - Flushing, N.Y.
TBA

vs ITA East Regionals
@ USTA Billie Jean King National Tennis Center - Flushing, N.Y.
TBA
17
USciences
at Jefferson/Neumann
Final
2nd/3 Teams
18
Goldey-Beacom
Postponed
19
at Jefferson
Final
L, 4-3

at Wilmington U. (Del.)
Final
L, 3-1
20
21
at NYIT
Final
L, 6-1

at NYIT
Final
L, 7-0
22
at Felician
Final
L, 3-1
23
Roberts Wesleyan
1:00 PM
24
25
Goldey-Beacom
5:30 PM

Concordia (N.Y.)
7:00 PM
26
at Holy Family
3:00 PM
27
at Dist. Columbia
12:00 PM
28
Georgian Court
6:00 PM
29
at Paul Short Run
1:45 p.m.

at Paul Short Run
2:30 p.m.

Caldwell
12:00 PM

Post
1:00 PM
30
USciences
at CACC Championship
1
USciences
at CACC Championship
2
Jefferson
5:30 PM
3
at Goldey-Beacom
7:00 PM
4
Kutztown
2:00 PM
5
6
at Nyack
1:00 PM

at Wilmington U. (Del.)
3:00 PM