Our website uses cookies to ensure you get the best browsing experience possible. View our privacy policy

CACC XC Championship

October 22, 2017


Results By NOVA Timing Systems

Overall Finish List - Women

XC

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 116 Kendall Fitzgerald Post 18:56.3 6:06/M    
2 2 87 Dehavalan Watts Holy Family 19:55.0 6:25/M    
3 3 127 Elizabeth Sauers U. of Sciences 19:56.4 6:26/M    
4 4 97 Kalista Safer Jefferson (Pa.) 19:59.7 6:27/M    
5 5 135 Rachel Jones Wilmington (Del.) 20:05.1 6:29/M    
6 6 95 Sarah Nellis Jefferson (Pa.) 20:10.2 6:30/M    
7 7 63 Jessica Handsaker Georgian Court 20:16.8 6:32/M    
8 8 12 Victoria Thaler Caldwell 20:22.8 6:34/M    
9 9 132 Gabrielle Brown Wilmington (Del.) 20:27.4 6:36/M    
10 10 61 Morgan Blusewicz Georgian Court 20:28.0 6:36/M    
11 11 46 Andrea Nardone Dominican 20:28.6 6:36/M    
12 12 91 Jasmine Buckridge Jefferson (Pa.) 20:30.1 6:37/M    
13 13 99 Erin Young Jefferson (Pa.) 20:30.9 6:37/M    
14 14 98 Nicole Stough Jefferson (Pa.) 20:32.2 6:37/M    
15 15 92 Maddie Conway Jefferson (Pa.) 20:40.3 6:40/M    
16 16 64 Kylie Jones Georgian Court 20:44.1 6:41/M    
17 17 25 Raquel Lopez Chestnut Hill 20:48.8 6:43/M    
18 18 24 Makenzie Hooven Chestnut Hill 21:00.1 6:46/M    
19 19 107 Sidney Spaschak Nyack 21:06.2 6:48/M    
20 20 121 Regan Asay U. of Sciences 21:09.3 6:49/M    
21 21 96 Erin Raup Jefferson (Pa.) 21:15.5 6:51/M    
22 22 103 Winnie Jepkoech Nyack 21:15.8 6:51/M    
23 23 43 Kaitlynn Connor Dominican 21:16.0 6:52/M    
24 24 2 D'Liyah Brown Bloomfield 21:24.8 6:54/M    
25 25 27 Taylor Neals Chestnut Hill 21:31.8 6:56/M    
26 26 104 Bornes Jerono Nyack 21:34.7 6:57/M    
27 27 102 Celeste Dinardo Nyack 21:37.0 6:58/M    
28 28 1 Bobbi Ayres Bloomfield 21:38.3 6:59/M    
29 29 125 Bridget Houghton U. of Sciences 21:41.9 7:00/M    
30 30 134 Alexa Crowell Wilmington (Del.) 21:55.7 7:04/M    
31 31 7 Olivia Randolph Bloomfield 22:00.1 7:06/M    
32 32 21 Emily Bensen-Abotangelo Chestnut Hill 22:00.7 7:06/M    
33 33 5 Felicia Haidara Bloomfield 22:02.3 7:06/M    
34 34 139 Julia Merritt Wilmington (Del.) 22:05.2 7:07/M    
35 35 13 Megan Barreto Caldwell 22:07.9 7:08/M    
36 36 77 Crystal McCollum Goldey-Beacom 22:14.3 7:10/M    
37 37 131 Nicole Brevoort Wilmington (Del.) 22:18.6 7:12/M    
38 38 81 Haile Bowers Holy Family 22:27.3 7:15/M    
39 39 62 Francesca Dee Georgian Court 22:32.2 7:16/M    
40 40 42 Chelsea Crawford Dominican 22:32.4 7:16/M    
41 41 28 Erica Waleksi Chestnut Hill 22:35.3 7:17/M    
42 42 112 Akia Callum Post 22:39.8 7:18/M    
43 43 6 Meynoldine Lavarin Bloomfield 22:40.1 7:19/M    
44 44 17 Paiton Knowles Caldwell 22:40.3 7:19/M    
45 45 136 Emily Kockott Wilmington (Del.) 22:42.3 7:19/M    
46 46 83 Maisha Coleman Holy Family 22:48.1 7:21/M    
47 47 23 Allison Heuwetter Chestnut Hill 22:48.8 7:21/M    
48 48 4 Jarline Garcia Bloomfield 22:50.7 7:22/M    
49 49 123 Emily Brand U. of Sciences 22:59.3 7:25/M    
50 50 73 Cara Jones Goldey-Beacom 23:02.5 7:26/M    
51 51 114 Jillian Ducham Post 23:07.8 7:27/M    
52 52 74 Mary Ann Jones Goldey-Beacom 23:07.9 7:27/M    
53 53 44 Jennifer Heller Dominican 23:10.8 7:28/M    
54 54 85 Carley Oldfield Holy Family 23:15.9 7:30/M    
55 55 66 Julia Martone Georgian Court 23:17.0 7:31/M    
56 56 15 Katelyn Gil Caldwell 23:21.7 7:32/M    
57 57 124 Olivia Delorenzo U. of Sciences 23:23.7 7:33/M    
58 58 51 Jane Burgoyne Felician 23:26.0 7:34/M    
59 59 69 Julia Watts Georgian Court 23:29.1 7:35/M    
60 60 3 Vanessa Felice Bloomfield 23:32.1 7:35/M    
61 61 65 Sara Kendall Georgian Court 23:33.2 7:36/M    
62 62 117 Sarah Lallemand Post 23:40.1 7:38/M    
63 63 106 Tori Silvers Nyack 23:54.6 7:43/M    
64 64 52 Laura Valentina Gonzalez Felician 23:58.2 7:44/M    
65 65 137 Tara Langan Wilmington (Del.) 24:03.2 7:45/M    
66 66 11 Lila Morreale Caldwell 24:08.3 7:47/M    
67 67 126 Paige Jacobs U. of Sciences 24:08.7 7:47/M    
68 68 82 Susan Bridge Holy Family 24:15.9 7:49/M    
69 69 16 Markiah Holmes Caldwell 24:34.4 7:55/M    
70 70 41 Christina Burgos Dominican 24:47.3 8:00/M    
71 71 72 Juana Henao Goldey-Beacom 24:51.8 8:01/M    
72 72 71 Brittany Delgado Goldey-Beacom 25:02.1 8:05/M    
73 73 22 Kelly Bradley Chestnut Hill 25:03.5 8:05/M    
74 74 48 Tori Ostolazaga Dominican 25:13.3 8:08/M    
75 75 55 Kelly Murphy Felician 25:24.9 8:12/M    
76 76 53 Kayla Hightower Felician 25:43.5 8:18/M    
77 77 47 Micaela Respoli Dominican 26:56.0 8:41/M    
78 78 56 Vanessa Saiboo Felician 27:07.6 8:45/M    
79 79 128 Sara Skoritowski U. of Sciences 27:31.9 8:53/M    
80 80 76 Chelby McCall Goldey-Beacom 27:40.6 8:55/M    
81 (< 5) 31 Carly Mertens Concordia 28:55.0 9:20/M    
82 (< 5) 33 Taylor Scruggs Concordia 28:55.8 9:20/M    
83 81 86 Ashley Rosado Holy Family 29:04.5 9:23/M    
84 82 101 Lydia Chepkieng Nyack 29:45.8 9:36/M    
85 (< 5) 34 Costanza Mecchi Concordia 30:10.6 9:44/M    
86 83 54 Jeanmarie Kaminsky Felician 30:37.5 9:53/M    
87 (< 5) 35 Yeisy Cruz Concordia 31:12.8 10:04/M    
88 84 113 Noreen Donnelly Post 31:17.0 10:05/M    

Overall Finish List - Men

XC

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 332 Mark Corrigan Wilmington (Del.) 26:39.8 5:22/M    
2 2 291 Sergei Cendo Jefferson (Pa.) 26:53.7 5:25/M    
3 3 226 Ziggy Fisher Chestnut Hill 26:54.1 5:25/M    
4 4 293 Milan Duka Jefferson (Pa.) 27:31.2 5:32/M    
5 5 316 George Moukas Post 27:36.8 5:33/M    
6 6 222 Zack Bush Chestnut Hill 27:37.3 5:33/M    
7 7 306 Zachary Trador Nyack 27:39.3 5:34/M    
8 8 203 Isaiah Curbelo Bloomfield 27:42.0 5:34/M    
9 9 301 Joseph Girard Nyack 27:47.7 5:35/M    
10 10 250 Jovan Zigic Dominican 27:48.6 5:36/M    
11 11 263 Hussein Elmeshad Georgian Court 27:53.3 5:37/M    
12 12 281 Taurai Augustin Holy Family 27:54.6 5:37/M    
13 13 206 James Menedez Bloomfield 27:56.9 5:37/M    
14 14 266 Patrick Parr Georgian Court 27:57.9 5:37/M    
15 15 294 Ethan Fadale Jefferson (Pa.) 27:58.7 5:38/M    
16 16 323 Jonathan Epstein U. of Sciences 27:59.7 5:38/M    
17 17 248 Oscar Vidal Dominican 28:01.7 5:38/M    
18 18 229 Aaron Morris Chestnut Hill 28:02.5 5:38/M    
19 19 307 Thomas Trott Nyack 28:03.8 5:39/M    
20 20 201 Giovanni Aracena Bloomfield 28:12.7 5:40/M    
21 21 331 Johnathan Avila Wilmington (Del.) 28:15.1 5:41/M    
22 22 271 Jono Hooper Goldey-Beacom 28:22.5 5:42/M    
23 23 336 Jake Puharic Wilmington (Del.) 28:28.8 5:44/M    
24 24 338 Miguel Suero Wilmington (Del.) 28:31.8 5:44/M    
25 25 296 Ben Nardi Jefferson (Pa.) 28:34.0 5:45/M    
26 26 205 Marc Lugo Bloomfield 28:36.1 5:45/M    
27 27 214 Frank Durkin Caldwell 28:38.4 5:46/M    
28 28 255 Joel Garcia Felician 28:38.8 5:46/M    
29 29 298 Valmar Wilson Jefferson (Pa.) 28:45.7 5:47/M    
30 30 228 Frank McGregor Chestnut Hill 28:49.2 5:48/M    
31 31 204 Andree Dereumante Bloomfield 28:56.2 5:49/M    
32 32 299 Jake Wong Jefferson (Pa.) 29:01.4 5:50/M    
33 33 315 Onesmus Kipruto Post 29:01.5 5:50/M    
34 34 224 Jacob Dicello Chestnut Hill 29:17.1 5:54/M    
35 35 252 Jason Argueta Felician 29:26.8 5:55/M    
36 36 334 Korey Jeffries Wilmington (Del.) 29:27.8 5:56/M    
37 37 284 Connor Irwin Holy Family 29:28.2 5:56/M    
38 38 337 Sean Scandle Wilmington (Del.) 29:31.7 5:56/M    
39 39 321 Chris Cardace U. of Sciences 29:32.1 5:57/M    
40 40 275 Adam Quann Goldey-Beacom 29:36.7 5:57/M    
41 41 257 Adam Mahabub Felician 29:39.0 5:58/M    
42 42 207 Luiliam Teixeira Bloomfield 29:39.3 5:58/M    
43 43 208 Zion Watson Bloomfield 29:40.9 5:58/M    
44 44 267 Jason Rodriguez Georgian Court 29:41.6 5:58/M    
45 45 262 Daniel Claudeo Georgian Court 29:43.5 5:59/M    
46 46 272 Justin Morris Goldey-Beacom 29:44.9 5:59/M    
47 47 314 Tyler Hayward Post 29:46.3 5:59/M    
48 48 227 Alex Lynch Chestnut Hill 29:48.6 6:00/M    
49 49 254 Andre Francisco Felician 29:50.9 6:00/M    
50 50 241 Nicholas Beutel Dominican 29:54.4 6:01/M    
51 51 251 Bryan Acevedo Felician 29:54.8 6:01/M    
52 52 285 John Orozco Holy Family 30:00.9 6:02/M    
53 53 282 George Dorsey Lll Holy Family 30:15.1 6:05/M    
54 54 253 Daniel Driscoll Felician 30:18.3 6:06/M    
55 55 219 Keshawn Williams Caldwell 30:21.7 6:06/M    
56 56 292 Greg Dawson Jefferson (Pa.) 30:22.4 6:07/M    
57 57 223 Adrian Calderon Chestnut Hill 30:26.9 6:07/M    
58 58 302 Kelvin Kiprop Nyack 30:28.0 6:08/M    
59 59 318 Robert Yuja Post 30:44.2 6:11/M    
60 60 305 Arthur Scrima Nyack 30:45.7 6:11/M    
61 61 242 Connor Croke Dominican 30:47.1 6:12/M    
62 62 211 Nicholas Calixto Caldwell 30:56.6 6:13/M    
63 63 273 Chauncey Nichols Goldey-Beacom 31:03.3 6:15/M    
64 64 303 Danson Kirwa Nyack 31:15.7 6:17/M    
65 65 286 Cameron Wilburn Holy Family 31:21.0 6:18/M    
66 66 283 Brennan Gantt Holy Family 31:30.7 6:20/M    
67 67 276 Jonathan Roberts Goldey-Beacom 31:42.3 6:23/M    
68 68 217 Pedro Liriano Caldwell 31:48.0 6:24/M    
69 69 328 Matthew Weiner U. of Sciences 31:50.8 6:24/M    
70 70 329 Bill Hallinan U. of Sciences 31:55.8 6:25/M    
71 71 322 Matthew Connolly U. of Sciences 31:59.4 6:26/M    
72 72 216 Devin Lattuga Caldwell 32:15.3 6:29/M    
73 73 247 Ryan McKivergan Dominican 32:23.0 6:31/M    
74 74 212 Ryan Comstock Caldwell 32:26.9 6:32/M    
75 75 265 Thomas Natoli Georgian Court 32:28.8 6:32/M    
76 76 279 Gary Walsh Goldey-Beacom 32:42.5 6:35/M    
77 77 256 Fernando Gomez Felician 32:44.5 6:35/M    
78 78 261 Nick Buzzeo Georgian Court 32:47.0 6:36/M    
79 79 218 Kevin Villalta Caldwell 32:59.5 6:38/M    
80 80 325 Scott Jacobs U. of Sciences 33:05.6 6:39/M    
81 81 243 Rollens Florvil Dominican 34:34.8 6:57/M    
82 82 312 Patrick Deangelo Post 35:00.9 7:03/M    
83 83 333 Jayven Davis Wilmington (Del.) 35:35.0 7:10/M    
84 84 274 Ronald Prescott Goldey-Beacom 35:44.4 7:11/M    
85 85 235 Mohammed Alasady Concordia 37:18.5 7:30/M    
86 86 326 Eric Papazian U. of Sciences 38:59.9 7:51/M    
87 87 231 Andrew Medina Concordia 45:11.1 9:05/M    
88 88 304 Gabriel Marroquin Nyack 45:13.1 9:06/M    
89 89 232 Joseph Colon Concordia 51:26.5 10:21/M    
90 90 233 Eric Sawyers Concordia 51:49.0 10:26/M    
91 91 234 Peter Lawless Concordia 52:27.8 10:33/M